307
369306

ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 47 x 110 cm. Skåne 1800-talets andra hälft.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Polykromt rutmönster med stiliserade blommor och inskription: COD.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre malskador och skador.

Proveniens

Familj från Skytts härad.