Verdure - Polykromt landskap med fågel, blommor, stora träd och i fonden trädgårdsarkitektur. Mörkbrun bård med fåglar, blommor, vaser, maskaroner, arkitektoniska ornament och rocailler. Ställvis fodrad.
Möjligen något avkortad, bården skarvad på ett ställe. Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador och hål. Senare lisière.