311
352644

BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Benvitt siden med polykroma silkesbroderier av medaljong, palmett- och blomslingor, heraldiskt ställda fåglar och kronor. Tre sidor med bred bård med palmettranka och fåglar. Fodrat.

Obetydligt slitage och smutsigt, fläckar, smärre skador.

Proveniens

Nuvarande ägarens farfar, överstelöjtnant Wilhelm Olivecrona (född 1870) som bl.a var väg- och vattenbyggnadsingenjör hos Chiang Kai-shek. Olivecrona levde i Kina under många år. Våren 1911 anställdes han av kinesiska staten som chefsingenjör vid Board of Conservancy Works of Kwantung i Guangdong (Kanton) och ledde som sådan fram till 1937 mycket omfattande flodreglerings- och hamnarbeten. (Han verkställde också 1901 på uppdrag av rysk-kinesiska banken undersökningar för järnväg från Kjachta över Mongoliet till Beijing och var 1902-1903 anställd i Kina, dels som arbetschef för en vattenledningsanläggning i Tianjin, dels som ingenjör vid regleringsarbeten i floden Hai He).