312
342436

BRODERI på siden. 327,5 x 186 cm. Kina 1900-talets början.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Vinrött siden med polykroma silkesbroderier och guldtråd av Lao Zi hållande persika, hjort, fladdermus och andra symboler. Bårder med mytologiska figurer, träd, lejonhundar, fåglar och blommor. Överst drake och Fenix fåglar. Fodrat.

Obetydligt slitage, ställvis något blekt och skadat, fläckar varav några stela.