313
356310

BRODERIER, 1 par, siden. 86-88 x 98-100 cm vardera. Kina omkring 1900.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Svart siden med polykroma broderier och guldtråd. En med dekor av en lejonhund, en med dekor av fågel fenix, båda med symboler, vågor och det heliga berget. Överst röd sidenkappa med broderier. Fodrade.

Något slitage, ställvis något blekta och smutsiga, fläckar, skador, bristningar.