314
320210

ROCK, siden. Höjd 146,5 cm. Kina omkring 1900.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Blått siden med polykroma silkesbroderier av drakar bland moln jagande den brinnande juvelen, blommor symboler, vågor och det heliga berget. Broderade kantband med drakar. Ljusviolett sidenfoder.

Möjligen något omändrad. Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Ben Black, dansk teknisk ingenjör (född 1882, död på 1960-talets mitt). Arbetade i Kina från ca 1910-20-talet. Gåva till nuvarande ägarens mor på 1930-talet.