315
365794

JACKA OCH KJOL, siden. Jackans höjd 64 cm, kjolens 93 cm. Kina 1900-talets början.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Jackan: mörkblått siden med polykroma silkesbroderier och guldtråd av drakar bland moln jagande den brinnande juvelen, symboler, vågor och det heliga berget samt bård. Kjolen: gult mönstervävt siden med silkesbroderier i blå nyanser, benvit och med guldtråd av blommor, blomkrukor och symboler.

Jackan: något smutsig, bristningar, hål, skador. Kjolen: något smutsig, fläckar, obetydliga skador.