Mörkblå botten med polykroma pionmedaljonger och bårder av vågor, heliga berget och symboler.
Möjligen omändrad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador.
Kate Pritchard Morgan, Piper, Ängsö Slott. Troligen via fadern William Pritchard Morgan (1844-1924), walesisk advokat och gruvägare som bl.a. gjorde investeringar i Sichuan i Kina.