316
352643

ROCK, siden. Höjd 124 cm. Kina omkring 1900.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Mörkblå botten med polykroma pionmedaljonger och bårder av vågor, heliga berget och symboler.

Möjligen omändrad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Kate Pritchard Morgan, Piper, Ängsö Slott. Troligen via fadern William Pritchard Morgan (1844-1924), walesisk advokat och gruvägare som bl.a. gjorde investeringar i Sichuan i Kina.