317
360830

JACKA, siden. Höjd 98,5 cm. Kina 1800-tal, troligen omkring år 1800.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Benvitt mönstervävt siden med molnband och symboler. Polykroma broderier av medaljonger med pioner och symboler samt strödda symboler. Broderade kantband. Rött sidenfoder, delvis senare.

Möjligen något ändrad. Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador.