319
315308

DRÄKTDELAR, 8 st. Kina 1900-talets förra hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Kjol och kjolprydnader, vissa delar broderade. Polykromt silke och andra material.

Något slitage, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Johan Hultmans samling. Johan Hultman (1876-1936) var svensk diplomat. Generalkonsul i Shanghai 1911. Envoyé i Japan 1928-36, i Kina 1929-36 och i Thailand 1931-36.