320
315406

RANGMÄRKEN, 8 st., siden, s.k. Buzis. Ca 28-33 x 29,5-33,5 cm vardera. Kina omkring 1900.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Sju stycken med polykrom dekor och guldtråd, några även med silvertråd, en enbart med guldtråd. Fem stycken med fåglar, symboler, moln, klippor och vågor, två utan fåglar.

Något slitage, smutsiga, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Johan Hultmans samling. Johan Hultman (1876-1936) var svensk diplomat. Generalkonsul i Shanghai 1911. Envoyé i Japan 1928-36, i Kina 1929-36 och i Thailand 1931-36.