321
315636

RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Klubbat pris
7 100 SEK

Koussivävd med silke och guldtråd. Dekor av lejonhund bland moln, symboler och meanderbård. Ljusblått sidenfoder.

Obetydligt slitage, smutsig, smärre skador och hål.

Proveniens

Johan Hultmans samling. Johan Hultman (1876-1936) var svensk diplomat. Generalkonsul i Shanghai 1911. Envoyé i Japan 1928-36, i Kina 1929-36 och i Thailand 1931-36.