322
352650

HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Klubbat pris
1 000 SEK

Ljusviolett siden med polykroma broderier av fåglar och blommor. Kantat med broderat gult sidenband. Rosaröda fransar. Ljusblått sidenfoder.

Obetydligt slitage, fläckar, obetydliga skador.

Proveniens

Kate Pritchard Morgan, Piper, Ängsö Slott. Troligen via fadern William Pritchard Morgan (1844-1924), walesisk advokat och gruvägare som bl.a. gjorde investeringar i Sichuan i Kina.