324
369309

BÖCKER/HÄFTEN, 8 st.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 8 st.

McCoy Jones, H. & Yohe, R.S.; Turkish Rugs; Iten-Maritz, J.: Turkish Carpets; Mackie, L.W.: The Splendor of Turkish Weaving; Batári, F.: Ottoman Turkish Carpets; Black, D.: Islemeler, Ottoman Domestic Embroideries; Capek, K.: Tschintamaner og fugle; Brüggemann, W. & Böhmer, H.: Teppiche der Bauern und Nomaden in Anatolien; DOBAG: nyt liv til gamle traditioner.

Något slitage och skadade, anteckningar.

Proveniens

Skandinavisk samling.