325
351660

BÖCKER, 11 st.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
BÖCKER, 11 st.

Erdmann, K.: Seven Hundred Years of Oriental Carpets; Grant Ellis, C.: Early Caucasian Rugs; Beattie, M. H.: Carpets of Central Persia; Edwards, A. C.: The Persian Carpet; von Bode, W. & Kühnel, E.: Vorderasiatische Knüpfteppiche aus älterer Zeit; World of Islam Festival 1976: The Qashqai of Iran; Reinisch, H. & Stanzer; W.: Berber; Weeks, J. G. & Treganowan, D.: Rugs and Carpets of Europe and the Western World; Thompson, J.: Den store Bog om Taepper; Schurmann, U.: Caucasian Rugs; M.-E. Enay & Azadi, S.: Einhundert Jahre Orientteppich-Literatur 1877-1977.

Något slitage och skadade, anteckningar.

Proveniens

Skandinavisk samling.