Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, blommor och blombuketter. Mörkblå huvudbård med stor blom- och bladranka.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Sidorna med obetydliga trampveck, en kortsida med obetydliga skador.