Mörkblå botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Bred mörkröd huvudbård med palmett-, blad- och blomranka.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar varav några något stela, smärre malskador. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida något skadad.