Vinröd botten med polykrom framställning av sittande härskare, blommor och reserver med inskriptioner. Bred benvit huvudbård med jägare till häst, hjortar och träd.
Ställvis slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador, litet hål. Långsidorna med trampveck, två hörn skadade.