Ljust kamelhårsfärgad botten med polykroma blomställningar, blommande träd, molnband, fåglar och fjärilar, vissa blommor med människomaskaroner. Benvit huvudbård med blommor och kartuscher med blommor och träd. En av de två inre sekundärbårderna med inskription, ungefär: "Fabrik Milany Kirman".
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Baksidan med smärre malskador, sidorna med obetydliga trampveck.