Madeleine Pyk – en samling F769
371
351644

MATTA. Antik Konya. 264,5 x 140 cm.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 690 - 6 640 EUR
6 520 - 7 600 USD
Klubbat pris

Röd botten stora sammanhängande polykroma hakmedaljonger, stiliserade växter och djur. Gul bård med blommönster.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknutna områden, malskador, hål. Något skadade långsidor, en kortsida mycket avkortad, den andra avkortad.

Proveniens

Skandinavisk samling.