Röd botten stora sammanhängande polykroma hakmedaljonger, stiliserade växter och djur. Gul bård med blommönster.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknutna områden, malskador, hål. Något skadade långsidor, en kortsida mycket avkortad, den andra avkortad.
Skandinavisk samling.