Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament med kartuscher, stiliserade blom- och palmettslingor. Pastellgrön huvudbård med kartuscher och stiliserade blommor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, stora fläckar. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med smärre trampveck och skador.