386
324741

SEMIANTIK SHIRVAN sannolikt, 163,5 x 130 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
669 - 860 EUR
759 - 976 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med tre stora polykroma trappstegsmedaljonger, smärre medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med växtranka.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis fälld, lagningar, smärre skador. Några knutrader saknas på sidorna.