399
351639

ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 154,5 x 102 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 440 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris

Fyra ihopsydda våder. Mittfältet med stor polykrom blomstermedaljong och blomslingor. Bred huvudbård med blomranka.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar och bristningar.

Proveniens

Skandinavisk samling.