398
332638

ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. Två delar. 242,5 x 76 och 243,5 x 76,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

Benvit botten med polykroma silkesbroderier av spaljémönster med stora blommor. Huvudbård med stor blomranka.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador, hål och lagningar.