403
333386

Okänd konstnär 1700-tal

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Okänd konstnär 1700-tal

"Thure Gustaf Klinckowström" (1693-1765)

Duk 77 x 63 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Stavsund, Uppland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band I, 1935/43, sid 433. (SPA 1919:1028)

Thure Gabriel Klinckowström var kansler för Sveriges regering i Pommern.