443
329610

Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

"Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)"

Signerad JM Stäck och daterad 1855. Duk 36 x 51 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Såld av konstnären till G. Byström för 100 Rdr

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1856 (utlånad av Byström)

G. Serner, "Joseph Magnus Stäck 1812-1868", 1934, sid 108-9, avb 55, sid 152 under 1855.

Manuskript:
J. M. Stäck, Arbeten sedan 1832 Af J. M. Stäck, nr. 333 ´Italienskt landskap åt Nyström / 100 Rdr 32 Sh´ (MS. Ep. S. 57-4. KB)

Stäck var medlem i kommittén för den svenska avdelningen på Världsutställningen i Paris 1855 där flera av hans verk var utställda, bl.a. ett stort vinterlandskap från 1854. I kommittén ingick också Byström, till vilken Stäck sålde den aktuella målningen (Serner, op. cit., ss. 94-5).

Formgivare