447
339501

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

Vesuvius i månsken

Signerad och daterad G (ett palmträd) W och daterad Roma 1842. Olja på pannå inskriberad ´G. Palm auf Stockholm´, i blyerts på baksidan
41.5 x 28.5 cm. Italiensk förgylld originalram utförd i poppelträ

Wien, Österrikiska Konstakademien, 1844, nr. 157 som ´Der Vesuf bei Mondbeleuchtung´

Gustaf Lindgren, "Landskapsmålaren G. W. Palm 1810-1890", 1934, sid 132, 246 not 21, 279 under 1844 nr. 106

Denna nyupptäckta målning är den enda kända målningen av de målningar Palm ställde ut på Konstakademien i Wien på 1840-talet. Palm hade starka kopplingar till Wien där han vistades 22 augusti 1838 till september 1840. Från Wien reste han till Italien där han kom att stanna i circa 10 år. Målningen visar inflytande av den tyska konstnären Carl Gustaf Carus (Leipzig 1789-1869 Dresden) måleri. Carus har utfört ett flertal målningar från Neapel, inklusive kvällsbilder i månsken. Carus studerade under Caspar David Friedrich (Greifswald 1774-1840 Dresden) av vilka han tog starka intryck. Ankaret och fisknäten i målningens förgrund är typisk rekvisita för Friedrich och kom även att användas av Carus. I Friedrichs konst hade de en stark religiös betydelse; ankaret symboliserade tro och hopp och upphängda fisknät skillnaden mellan jordelivet och världen bortom. Även fullmånen hade en symbolisk betydelse i Friedrich konst och symboliserade Kristus närvaro. Båtar symboliserade människans väg genom livet; en båt på havet i rörelse symboliserade människans flyktiga tillvaro; en uppdragen båt på en strand, livets slut. Motiv med för- och bakgrund separerade av exempelvis hav, var i Friedrich konst ofta en symbol för skillnaden mellan liv och död, mellan nuet och livet efteråt (extrakterat från Colin J. Billey, Religious symbolism in Caspar David Friedrich. in Bulletin of the John Rylands University library, u.å.).

Som elev till Friedrich var Carus säkert införstådd med denna symbolism. Palm emellertid, har med största sannolikhet enbart inspirerats av det pittoreska i Carus konst. Med bakgrund av vad vi känner till om Palm som person och hans konst vore en symbolistisk tolkning av hans konst missledande.