47
354059

Oscar Törnå

(Sverige, 1842-1894)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Oscar Törnå
(Sverige, 1842-1894)

Chemin-de-Marlotte

Signerad Oscar Törnå och daterad Marlotte S [eine] & M [arne] juni 1876. Duk 22 x 39,5 cm.

Proveniens

Fransk privatsamling till 2012.

Denna nyupptäckta målning, utförd en plein air, torde vara en av de målningar i vilken Törnå kommer de franska impressionisterna som närmast. Den avancerade kompositionen, de omedelbara skissartade inslagen och målningens stora kontrastrikedom gör den till en av hans mest raffinerade.

I maj månad 1876 lämnade Törnå Paris för en längre studieresa på franska landsbygden. I december 1876, i en skrivelse till Konstakademien, skrev Törnå (Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1945): "Jag har vistats i något öfver sex månader på studieresa uteslutande tillsammans med franska landskapsmålare, och hitkom sista dagarne i November. [...] Jag har tagit fransmännen till förebild och sökt sett naturen så godt jag har kunnat, utan tanke på huru den eller den ha gjort eller gör. Ett är säkert, jag har lärt mig av fransmännen inse hvilket träget arbete det fodras för att komma någonstans".

I ett brev till konstnären Edvard Perséus, daterat 12 januari 1877, fortsätter Törnå: ”Förleden Maj månad företog jag en studieresa inåt Frankrike, hamnade vid Loingfloden och dels i Marlotte på andra sidan Fontainebleau-skogen och gjorde studier i Gorgeaux Loupe Ventes à la Reine, Caves des Brigands m. fl. ställen. Min resa varade tills 20 November då jag reste in till staden. War under hela tiden tillsammans med Franske konstnärer dock litet vid Grez-sur–Loing med amerikaner och Engelsmän. Det förefaller mig högst eget att här vistande landsmän konstnärer icke söker att resa och vara tillsammans med fransmän utan isolerar sig i kotteri för sig sjelfva. [...] Och jag har funnit min sommar utmärkt och tror – jag är nog egenkär – att jag lärt något af Fransmännen".

Bourron-Marlotte är en kommun i departementet Seine et Marne i regionen Île-de-France. Flera av de stora franska impressionisterna har hämtat motiv ifrån Marlotte, bl a Alfred Sisley, Pierre-Auguste Renoir och Paul Cézanne.

Enligt Loos tillkommer under 1876-77 några av Törnås mest förfinade landskap. Enligt Loos visar konstnärens färgkänsla och friluftsstudium full blomstring och några av målningarna från dessa år räknar han som pärlorna i Törnås och sjuttiotalets naturtolkning.

Formgivare