Madeleine Pyk – en samling F769
512
344278

David Teniers d.y

(Flandern, 1610-1690)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
23 700 - 28 500 EUR
27 100 - 32 600 USD
Klubbat pris
1 250 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
David Teniers d.y
(Flandern, 1610-1690)

Bonde tänder sin kritpipa

Signerad D. Teniers. Pannå 23,5 x 19 cm. Förgylld och bronserad gustaviansk ram. (Sparreram typ 2)

Proveniens

Gustaf Adolf Sparre (1746-1794) Wanåssamlingens skapare. (Se text kat nr 509)

Georg Göthe, "Tafvelsamlingen på Wanås", 1895, upptagen i förteckningen som nr 60 (G. 60)
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren Gustaf Adolf Sparre 1746-1794", 1974, avbildad sid 159, 188.