540
355289

Lars Jacob von Röök

(Tyskland/Sverige, 1778-1867)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lars Jacob von Röök
(Tyskland/Sverige, 1778-1867)

LARS JACOB VON RÖÖK , Tusch och sepia, ej sign.

Interiör av det högra sidoskeppet i Santa Sabina Basilikan i RomInskriberad ´L´Eglise de Sta Sabina sur le mont Aventin´, på baksidan. Papper 28 x 20,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Bukowski Auktioner, "Aqvareller m.m. af framlidne hofintendenten L. J. Von Röök", 18 mars 1885, kat nr 493. (´L´Eglise de S:ta Sabina´, ´Saint Jean de Latran´. Två interiörer, sepialaveringar. Fol.´)

Von Röök besökte Italien 1807, 1815, 1820-24 samt 1826-30. År 1830 utnämndes han till kamrer för "Konglig Musem" (senare Nationalmuseum) och 1837 hovintendent. Röök var även verksam som arkitekt. På auktionen av hans efterlämnade samlingar såldes den aktuella interiören tillsammans med en interiör av St. John Lateran Basilikan i Rom.
Santa Sabina är en fornkristen basilika på Aventinen i Rom uppförd 423. Den är uppkallad efter Sabina, en förmögen romersk hednisk änka, som omvändes till kristendomen av sin syriska slavinna Seraphia. När Sabina hade blivit döpt upplät hon sitt hus på Aventinen i Rom för de kristnas gudstjänster. Seraphia blev en dag avslöjad som kristen och led martyrdöden. Sabina gick då självmant till de romerska myndigheterna och angav sig själv. Sabina halshöggs den 29 augusti 120. Hennes reliker vördas i Santa Sabina. Kyrkan är det bäst bevarade exemplet på en tidig kristen kyrka i Rom. Arkitektoniskt är den snarlik Sant'Apollinaire Nuovo kyrkan i Ravenna, vilken byggdes senare. Det höga valvet bärs upp av 24 korintiska kolonner som återanvändes från Juno templet. En omfattande förändring av kyrkans interiör ägde rum 1586-90 under påve Sixtus V. Dessa avlägsnades 1914-19. Kyrkan förlänades 1219 åt dominikanorden och är än idag deras moderkyrka.