541
354027

Carl August Ehrensvärd

(Sverige, 1745-1800)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl August Ehrensvärd
(Sverige, 1745-1800)

Det inre av en gård med källarvalv

Signerad Ehrensvärd del. och numrerad 255. Svart och röd krita och grå lavering på papper 33 x 24,5 cm.

Tilläggslista

Teckningen skulle kunna vara ett verk av Carl August far Augustin Ehrensvärd och möjligen då ett motiv från Sveaborgs fästning.

Troligtvis utförd under konstnärens resa till Italien 1780-82. Alternativt är den utförd tidigare; kanske redan under Ehrensvärds vistelse på Sveaborgs fästning eller under hans studieresa till Holland och Frankrike 1766-67, dit han reste tillsammans med Henrik af Trolle för att besökte krigshamnar för sjövetenskapliga studier. Som son till Augustin Ehrensvärd, Sveaborgs arkitekt, växte Ehrensvärd upp på denna fästningsö i Finland.
Under sin militärutbildning undervisades han av fadern samt av konstnären Elias Martin.