546
339511

Egron Lundgren

(Sverige, 1815-1875)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Egron Lundgren
(Sverige, 1815-1875)

”El Vito”, Zigenaredans

Signerad Egron Lundgren Sevilla. Blyerts och täckvitt på papper 25,5 x 44 cm.

Proveniens

(Möjligtvis) Greve Ernst Henning Wachtmeister (1869-1940), Vanås slott

Utförd i Sevilla under Lundgrens vistelse i Spanien 1849-53.

Lundgren utförde ett flertal variationer på detta tema, flera vilka utkom som litografier (K. Asplund, Egron Lundgren, Vol, I, 1914, ss. 143-4, fig. 35). Tre stycken finns i Nationalmuseums samlingar, och en tidigare i greve Henning Wachtmeisters ägo på Vanås, vilken kan vara identisk med det aktuella verket.