553
361458

Johan Henrik Scheffel, efter

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Henrik Scheffel, efter
(Sverige, 1690-1781)

"Prinsessan Hedvig Sofia" (1681-1708)

Miniatyr. Gouache och akvarell på ben 5 x 4 cm. Innefattad i mässingsram.

Proveniens

Inköpt på Bukowski Auktioner 1935.

Formgivare

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.