Madeleine Pyk – en samling F769
584
361243

OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Pergamentblad med inramad skrift och begynnelseord i guld på rött och grönt. Frontespis med målat motiv av Jungfru Maria och Jesusbarnet över Kastilliens vapnsköld. Sannolikt samtida skinnband med pressad och förgylld dekor.
(1) 84 sid(3).

Slitage, fläckar, insektsangrepp, bläckanteckningar, ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.