585
361249

JOHANN SIBMACHER, New Wapenbuch I-II, darinnen des H. Röm. Reichs..., Nürnberg 1612.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

New Wappenbuch: darinnen des H. Röm.Reichs Teutscher Nation hoher Potentaten, Fürsten, Herren und Adelspersonen auch anderer Ständt und Stätte Wapen an der Zahl über 3320(I) und 2400(II)...beneben ihrer Schildt und Helmklenoden mit besonderm Fleiss erkundiget und aff Kupferstück zum Trück verfertiget.
Nürnberg, Abraham Wagenmann in Verlegung J. Sibmachers Seel. Erben. 1612.
Avslutad med 8 sid handmålade kolorerade vapenplanscher från Ulm. "Verzeichnus der Geschlechter unnd Personen so Anno 1429 als der Zweitracht und Spahn swischen Ihnen und denen von der gemeindt zu Costeniz gewesen Vss der Statt daselbsten gezogen"
Helfranskt skinnband från 1700-talet.

Slitage, fläckar, skador, ursprungligen en 8 vo men nu en 4 to med sidorna klistrade två och två, några vapen senare kolorerade del II liksom första försättsblad, ej genomgången.

Proveniens

Exlibris med Friherrliga ätten von Dübens vapen.
Troligen tillhört biblioteket på Vegeholms slott, Skåne under familjen Cedercrantz tid.
Arne Nilssons samling, Sandviken.

Libris Auktioner nr 47, aukt nr 2462. 1985.

Warmholtz 2497