586
347877

ALLAIN MANESSON MALLET (1630-1706), La Geometrie Pratique..., Paris 1702. (4)

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

La Géométrie pratique, divisée en quatre livres... par Allain Manesson Mallet.
Paris, Anisson, 1702. 4 vol. in-8°, fig.
Illustrerade, troligen samtida helfranska skinnband med upphöjda ryggbind och präglad förgylld dekor.

Slitage, ej genomgångna.

Proveniens

Exlibris: James Keiller.
Arne Nilssons samling, Sandviken.