587
365295

MÅRTEN TRIEWALD (1691-1747), Konsten at Lefwa under Watn, Stockholm 1734 med tillägg från 1741.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Konsten at lefwa under watn, eller en kort beskrifning om de påfunder, machiner och redskap hwarpå dykeri- och bärgnigs-societetens privilegier äro grundade, hwarmed de anstält profwen under twenne riks-dagar för Sweriges rikes högl. ständers herrar deputerade, framstält af Mårten Triewald ... Stockholm, tryckt, hos Benj. Gottl. Schneider, 1734.
[08], 80 s.; iv pl.
Plägning til Konsten at lefwa under watn, eller en kort beskrifning om de påfunder, machiner och redskaper som norra dykeri- och bergnings-societeten sedan det anstälte profwet under 1731 års riks-dag, låtit förfärdiga, och nu med scala : af deras storlek i koppar sticka låtit; af Mårten Triewald ... Stockholm, tryckt hos Peter Jöransson Nyström, 1741.
[10] , 18 s.; vi pl.
Samtida halvfranskt skinnband.

Slitage, skadad rygg, ett pärmhörn med bräckage, fläckar, bläckanteckningar.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.