588
365455

SNORRE STURLASSON (ca 1179-1241), HEIMSKRINGLA, Wisingsborg 1671. Sambunden med fyra andra verk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

[Konungasagor] Norlandz Chrönika och Beskriffning... The äldste Historier om Swea och Götha Rijken, sampt Norrie, och... Danmarck, och om theres Wilkår och Tilstånd ... sammanfattad och ihopa dragen aff åthskilliga trowärdiga bööker, skriffter och handlingar. Tryckt på Wijsingzborg, aff... Johann Kankel åhr 1670.
[12], 26 s., s. 26-104, [1] s., s. 105-110; 376 s., s. 378-504, s. 506-522, 529, [9]

JOHANNES SCHEFFERUS (1621-1679),
Kununga ok höfdinga styrilse. Hoc est regum principumque institutio... Ex mandato... Magni Gabr. de la Gardie... in sermonem latinum vertit... Johannes Schefferus... Holmiæ Svecorum MDCLXIX (1669). Exudit Nicolaus Wankivius S. R. Maj:tis typographus.
(14)234(2)

NICOLAUS HYLTENIUS-SILFVERSKIÖLD (1635-1702)
Panegyricus .... Carolo Gustavo... consecratus: et Ubsaliæ ipsis idibus Februarii, qvibus Augustissimum illud septentrionis sidus superiori hyeme Gothobvrgi occidisset, dictus à Nicolao Hyltenio Anno 1661.
32 s.

ANDERS WALLENIUS (1615-1663)
In honorem amplissimæ Svecorum provinciæ Dalecarliæ, ... hoc carmen reliquit anno domini 1663 / fatis concedens Andreas Wallenius. ; [Utg. av Olof Willman.]
Stockholm 1664 :(typis Meurerianis)
16 s.

MATTHIAS HÖLZNERN,
Stockholm Henrich Keyser 1646
6 s.

Samtida helfranskt 1600-talsband i skinn med upphöjda ryggbind. Folio.

Slitage, bandet med smärre skador, ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.