590
352992

KABINETTSKÅP. Barock, 1600-talets andra hälft.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Rika inläggningar med ebenholts, färgat lövträ, valnöt och ben. Motiv med blommor, fåglar samt ymnighetshorn. Totalt 22 lådor. Bakom dörrpar spegelgalleri. Mellan speglar lönnfack med små lådor. Längd 126,5, bredd 47,5, höjd 172 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Tidigare Tidö slott, Västmanland. Auktionens kabinettskåp avbildat på foto i Galleriet på Tidö slott vid 1800-talets slut. Därefter i arv genom Palaemona Mannerheim (född Treschow) till Grensholm, Östergötland.

Svenska slott och herresätten vid 1900-talets början, Stockholm 1909, Östergötland, Grensholm, katalognumret avbildat sid. 111 och omnämns "I salongen märkas ett inlagt holländskt skåp, härstammande från Tidö". Även avbildat i den nyare upplagan Slott och Herresäten i Sverige, 1971, sid. 244, och omnämns "Till rummets äldsta möbler hör ett kabinettskåp från 1600-talets senare del med rik dekor i intarsia, troligen av holländsk tillverkning, vilket ursprungligen har stått på Tidö slott i Västmanland och kommit till Grensholm genom den nuvarande ägarens mor, född Treschow."