591
345889

KABINETTSKÅP. Troligen Flandern, 1600-talets andra hälft. Barock.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med ebenholts, svärtat trä och sköldpadd. Inredning med nio lådor och spegelgalleri. Längd 75, bredd 39 höjd 150 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Enligt uppgift Södertuna i Sörmland, familjen von Eckerman.