SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Uppsvängt krön. Hyllor och tre små lådor bakom dörrpar. Nedtill fyra lådor. Längd 155, bredd 57,5, höjd 220 cm. Nycklar medföljer.
Senare ben.
×
Logga in
Kunde inte logga in