601
324325

SEKRETÄR, av Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16). Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Tvådelad. Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Fronten med dekor av pärlstav samt ramverk. Draghandtag av lejonmaskaroner. Upptill låda med fällbar läderklädd skrivskiva samt fack. Bakom klaff 15 lådor, fack och lönnlådor. Underdel med tre lådor. Tryckt etikett i översta lådan "Johan Petter Berg Snickare och Schatoullmakare i Stockholm". Längd 122, bredd 57,5, höjd 134 cm. Nyckel medföljer