602
350293

SEKRETÄR, av Carl Gustaf Behrens (mästare i Stockholm 1779). Sengustaviansk, 1800-talets början.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Fanerad av mahogny och lönn. Kolonner av vit marmor. Beslag av förgylld brons. Tvådelad. Överst låda med fällbar front framför lådor och fack. Bakom klaff lådor, skåpdörrar och sex lönnlådor. Nedtill tre lådor. Blyertssignerad på ryggens insida bakom nedersta stora lådan "Carl Eric Stenbom" (lärling hos C. G. Behrens 1804-1813). Längd 129, bredd 62,5, höjd 142 cm. Nycklar medföljer.

Kolonner lagade.

Tilläggslista

Proveniens: Enligt uppgift tonsättaren Franz Adolf Berwald (1796-1868).

Proveniens

Enligt uppgift Franz Adolf Berwald (1796-1868).

Franz Adolf Berwald, född 23 juli 1796 i Stockholm, död 3 april 1868 i Stockholm, var en svensk tonsättare och ortoped av tyskt påbrå, kusin till tonsättaren och violinisten Johan Fredrik Berwald, farfar till pianisten Astrid Berwald.