Fanerad med mahogny, valnöt, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar med korslagda ymnighetshorn samt festonger. Längd 66, bredd 45, höjd 82 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Obetydligt maskstungen.