620
359318

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804) , ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny, valnöt, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar med korslagda ymnighetshorn samt festonger. Längd 66, bredd 45, höjd 82 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Obetydligt maskstungen.