628
362485

SPELBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Fanerat med alm och alrot. Plan för brädspel och schack. Svängda ben. Signerat "Jac:Siölin Köping no. 95". Med Köpings hallstämpel. Längd 97, bredd 49, höjd 78 cm.

Fanerskador, en ljusbricka saknas.