Höstens Klassiska 571

1933 föremål
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
622. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
623. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
625. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
626. BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
629. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
631. BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
633. Damarbetsbord. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
635. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
639. FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
640. FÄLLBORD. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
641. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
642. MATBORD, tre delar. England, sent 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
643. STENBORD. Skåne, daterat 1826.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
644. STENBORD. Skåne, daterat 1858.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
645. TEBORD med fajansbricka från Rörstrand 1745.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
646. TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt.
Klubbat pris
3 300 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
647. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
648. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
649. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
650. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
651. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
652. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
653. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
656. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
657. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
660. HÖRNTRÅGSOFFA. Finland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
661. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
662. BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
663. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
664. SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
665. VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
667. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
668. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
669. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
670. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
672. KARMSTOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
673. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
674. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
675. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
679. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
680. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
681. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
685. STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
686. STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
688. SULLASTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
689. STOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
692. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
693. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
694. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
702. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
704. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
706. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
707. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
708. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
710. SPEGEL/RAM. Gustavianskt stockholmsarbete 1790.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
713. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK