Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
410. BENGT NORDENBERG, Ett par. Olja på duk, sign och dat -85.
410. BENGT NORDENBERG, Ett par. Olja på duk, sign och dat -85.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.
411. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
412. OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad.
412. OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
414. Fredric Westin, Hebe och Jupiters örn.
414. Fredric Westin, Hebe och Jupiters örn.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
415. Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, "Gustaf III" (1746-1792).
415. Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, "Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
416. Gustaf Lundberg, "Henric Vilhelm Peill" (1730-1797).
416. Gustaf Lundberg, "Henric Vilhelm Peill" (1730-1797).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
417. Fredric Westin, "Carl Henrik Cantzler" (1791-1861).
417. Fredric Westin, "Carl Henrik Cantzler" (1791-1861).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
418. Fredric Westin, "Sophia Magdalena Cantzler" (1799-1890).
418. Fredric Westin, "Sophia Magdalena Cantzler" (1799-1890).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
419. Johan Sevenbom, Cappriccio av en mediteriansk hamn.
419. Johan Sevenbom, Cappriccio av en mediteriansk hamn.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
420. Carl Johan Fahlcrantz, Fahlu Grufwa.
420. Carl Johan Fahlcrantz, Fahlu Grufwa.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
423. Carl Johan Fahlcrantz, Vattenfall.
423. Carl Johan Fahlcrantz, Vattenfall.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
427. Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.
427. Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
428. Johan Rodin Tillskriven, Köksinteriör med två kvinnor.
428. Johan Rodin Tillskriven, Köksinteriör med två kvinnor.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
430. Johan Johnsen, Blomsterstilleben i glasvas.
430. Johan Johnsen, Blomsterstilleben i glasvas.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
431. Johan Johnsen, Blomsterstycke på piedestal.
431. Johan Johnsen, Blomsterstycke på piedestal.
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
433. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
433. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
435. Bengt Nordenberg, Slåtterförberedelser.
435. Bengt Nordenberg, Slåtterförberedelser.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
436. Bengt Nordenberg, Söndagsbesöket.
436. Bengt Nordenberg, Söndagsbesöket.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
438. Henric Ankarcrona, Karavan vid Atlasbergen.
438. Henric Ankarcrona, Karavan vid Atlasbergen.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
439. Per Daniel Holm, "Skalstugan".
439. Per Daniel Holm, "Skalstugan".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
443. Joseph Magnus Stäck, "Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)".
443. Joseph Magnus Stäck, "Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
444. Marcus Larsson, Norskt fjordlandskap.
444. Marcus Larsson, Norskt fjordlandskap.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
445. Joseph Magnus Stäck, Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen).
445. Joseph Magnus Stäck, Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
446. Gustaf Wilhelm Palm Tillskrivna, Vyer från Donau.
446. Gustaf Wilhelm Palm Tillskrivna, Vyer från Donau.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
447. Gustaf Wilhelm Palm, Vesuvius i månsken.
447. Gustaf Wilhelm Palm, Vesuvius i månsken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
448. Marcus Larsson, Hjulångare i kvällssol.
448. Marcus Larsson, Hjulångare i kvällssol.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
449. Anders Holm, Månskenslandskap; utsikt mot ett slott.
449. Anders Holm, Månskenslandskap; utsikt mot ett slott.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
450. Egron Lundgren, "Zigenerskans spådom".
450. Egron Lundgren, "Zigenerskans spådom".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
451. Carl Peter Mazer, Sittande kvinna.
451. Carl Peter Mazer, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
452. Monogramisten V.S-Z, Stilleben med fat, skål, ostron och frukter.
452. Monogramisten V.S-Z, Stilleben med fat, skål, ostron och frukter.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
453. Ruinlandskap med figurstaffage.
453. Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
454. Jean Baptiste Pillement Hans krets, Pastoralt figurlandskap.
454. Jean Baptiste Pillement Hans krets, Pastoralt figurlandskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
455. Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.
455. Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
456. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
456. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
457. GIOVANNI GHISOLFI. Hans krets. Olja på uppfodrad duk.
457. GIOVANNI GHISOLFI. Hans krets. Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
458. David Ryckaert d.y Hans efterföljd, Figurer och kreatur vid en brunn.
458. David Ryckaert d.y Hans efterföljd, Figurer och kreatur vid en brunn.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
460. Jacobus Buys, Backanal.
460. Jacobus Buys, Backanal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
461. Abraham Bloemaert Hans krets, Syndafallet.
461. Abraham Bloemaert Hans krets, Syndafallet.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
462. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
462. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
464. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
464. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
465. Gaspard Dughet Tillskriven, Italienskt landskap med staffagefigurer.
465. Gaspard Dughet Tillskriven, Italienskt landskap med staffagefigurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
466. Stilleben med urna, frukter och papegoja.
466. Stilleben med urna, frukter och papegoja.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
468. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
468. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
469. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
469. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
471. Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.
471. Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
472. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
472. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
477. CORNELIS PIETERSZ. BEGA. HANS EFTERFÖLJD. Ett par. Parketterad pannå,
477. CORNELIS PIETERSZ. BEGA. HANS EFTERFÖLJD. Ett par. Parketterad pannå,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
478. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
478. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
479. Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriörer, ett par.
479. Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriörer, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
483. PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
483. PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
487. JACOB VAN STRIJ, hans krets, olja på pannå, ej signerad.
487. JACOB VAN STRIJ, hans krets, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
489. Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild.
489. Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
492. ITALIENSK SKOLA, olja på duk, 1700-tal.
492. ITALIENSK SKOLA, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
493. Man i blå justacorp, midjebild.
493. Man i blå justacorp, midjebild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
496. Fransk Skola, Mor och son, dubbelporträtt.
496. Fransk Skola, Mor och son, dubbelporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
500. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
500. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
502. Dirck Hals Tillskriven, Interiör med galant sällskap.
502. Dirck Hals Tillskriven, Interiör med galant sällskap.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
503. Francesco Ubertino Bacciaccia Tillskriven, Maria Magdalena.
503. Francesco Ubertino Bacciaccia Tillskriven, Maria Magdalena.
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
350 000 - 450 000 SEK
504. Ary Scheffer, De tre vise männen och konungarnas tillbedjan.
504. Ary Scheffer, De tre vise männen och konungarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
505. Johan Laurentz Jensen, Stilleben med pumpa, persikor och nötter.
505. Johan Laurentz Jensen, Stilleben med pumpa, persikor och nötter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
506. Jacob Toorenvliet Hans krets, Gossar med brev.
506. Jacob Toorenvliet Hans krets, Gossar med brev.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507. Melchior de Hondecoeter Tillskriven, Hönsgården.
507. Melchior de Hondecoeter Tillskriven, Hönsgården.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
509. Gysbrechts Leytens Tillskriven, Bergslandskap med figurstaffage.
509. Gysbrechts Leytens Tillskriven, Bergslandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
510. Kristus törnekrönt.
510. Kristus törnekrönt.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
511. Jacob Toorenvliet, Man hållandes ett krus.
511. Jacob Toorenvliet, Man hållandes ett krus.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
512. David Teniers d.y, Bonde tänder sin kritpipa.
512. David Teniers d.y, Bonde tänder sin kritpipa.
Klubbat pris 
1 250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
513. Hans Rottenhammer d.y Hans krets, Pyramus och Thisbe.
513. Hans Rottenhammer d.y Hans krets, Pyramus och Thisbe.
Klubbat pris 
530 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK