417
367124

Fredric Westin

(Sverige, 1782-1862)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Fredric Westin
(Sverige, 1782-1862)

"Carl Henrik Cantzler" (1791-1861)

Signerad Westin och otydligt daterad. Uppfodrad duk 77 x 65 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Broby, Södermanland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band I, 1935/43, sid 144.
Sven T Kjellberg (red), "Slott och herresäten i Sverige" , Södermanland 1, 1968, "Broby", avbildad sid 63. (Med placering i den sk "Björksalongen")

Carl Henrik Cantzler var gift med Sophia Magdalena Cantzler (1799-1890).